( )

POZNÁVÁME A CHRÁNÍME ČESKÉ ŘEKY

, POZNÁVÁME A CHRÁNÍME ČESKÉ ŘEKY, Mapujeme svět

Ohře, Labe, Vltava, Lužnice, Otava, ale třeba i řeka Punkva, coby nejtajemnější česká řeka. Děti hravou formou poznávají české řeky a zajímavosti o nich. Dozví se také, jak řeky chránit. Vhodné pro děti z prvního a druhého trojročí Montessori, nebo pro první stupeň základní školy. Ideální aktivita k Mapě Česka.

Milé děti,

nejdříve si poslechněte malé povídání o řekách. Do rukou si můžete vzít papír a tužku a zkusit si poznamenat jména řek, které poznáte. Potom se podívejte, kolik se vám jich podařilo uhodnout. Zítra si povíme víc.

(Texty čerpáme z Montessori pomůcky s názvem “Poznáváme české řeky”, kterou nabízíme zde)

Zdravím Tě!

Jsem rukou, která hladí Zemi. Ostré kameny se mým působením stávají oblé. Hloubím soutěsky, vlévám se do údolí a umím být mocná. Jsem pamětí krajiny a domovem pro mnohé živočichy o které pečuji. Přestože mnohdy otálím, nikdy nezapomínám na svůj daleký cíl ke kterému směřuji.

Vhodíš-li na mou hladinu kámen, zahlédneš kruhy jako znamení mého stálého koloběhu. Tvým odvěkým úkolem je pečovat o mě a poznávat má jména. Zvu Tě, milý člověče, na společnou dlouhou a dobrodružnou cestu!

Tvá řeka

Milé děti,

vašim dnešním úkolem je sepsat názvy řek, které se nachází v okolí vašeho domova, nebo školy. Dokážete zjistit pomocí mapy cestu těchto řek od pramene až tam, kde končí? Pro větší přehlednost si ji zkuste namalovat na papír. A nezapomeňte zaznačit jména přítoků další zajímavosti.

Níže je například řeka Bělá. Dneska na ni krásně svítí sluníčko a je úžasně čistá.

Ahoj!

Víte, co je to řeka?

Řeka je přirozený vodní tok. Ve srovnání s potokem má většinou větší průtok.

Voda v řekách pochází z tajícího sněhu, dešťových srážek a z vody, která se vsákla do Země a na povrch znovu vyvěrá v místě nazývaném pramen. 

jaké dvě české řeky ústí přímo do moře? Jejich názvy se zamotaly do sebe. ROZMOTÁTE JE?

O – L – D – A  – R – B – A – E

 

Najdete tyto dvě řeky na mapě? (mapu si můžete vytisknout a vepsat názvy řek)

Ahoj děti,

dnes si vyrobíme vlastní prací prášek!

Ptáte se, jak praní souvisí s řekama? HOdně! Běžné prací prostředky totiž mohou obsahovat fosfáty, umělé parfémy, bělidla  a levné chemikálie, což jsou všechno látky, které do přírody nepatří. Takže se dejme do strouhání – výčtu, co obsahují…

Formaldehyd –  je znám nejen jako chemikálie dráždící sliznici, ale jako potenciální karcinogen.

, POZNÁVÁME A CHRÁNÍME ČESKÉ ŘEKY, Mapujeme svět

 

Sodium lauryl sulfáte – může uvolňovat zdraví nebezpečné látky.

Ještě donedávna se do pracích prostředků přidávaly ke změkčení vody fosfáty se kterými si nedokáže poradit většina čistíren odpadních vod. Dostávají se do řek, nádrží a rybníků, a způsobují přemnožení sinic a otravu ryb a jiných vodních organismů.

Fosfáty v pracích prostředcích jsou postupně nahrazovány zeolity, které na sebe dokážou z ostatních přítomných chemikálií vázat a pak uvolňovat těžké kovy (při kontaktu se solemi) –znečišťují tím zejména mořskou vodu v ústích řek. S potem se dostávají z vypraného oděvu přes pokožku do našeho těla, kde jsou schopné vyvolávat poruchy imunitního systému.

Bělidla a optické rozjasňovače barev se přidávají do pracích prostředků pro klamný efekt zářivě bílého prádla. Velmi jedovaté pro nás a pro přírodu jsou bělící látky na bázi chlóru,  který se ukládá v tukových tkáních a zvyšuje celkovou toxicitu organismu. Chlór také zamořuje vodu a hromadí se v těle ryb.

 

, POZNÁVÁME A CHRÁNÍME ČESKÉ ŘEKY, Mapujeme svět

 

Úkol pro Vás: Schválně se doma podívejte na prací prášky, které máte doma a hledejte na etiketě zkratky škodlivých látek: TAED (tetraacetylethylendiamin, aktivátor bělení), EDTA (kyselina ethylendiamintetraoctová), stabilizátory na ochranu vlákna, ER, KSN, OB, OB-1, Benzenkarbaldehyd / fenylmethanal, DEA, LAS, ethyl acetate, nonylphenol ethoxylate

Tak to je jen pár důvodů, proč kupovat ekologicky šetrné prací prášky. A co je na tom nejlepší? Prací prášek si můžete snadno vyrobit doma, nebo ve třídě. Je to fakt jednoduché.

, POZNÁVÁME A CHRÁNÍME ČESKÉ ŘEKY, Mapujeme svět

Budeme potřebovat:

Nachystejte si váhu, nádobu ve které budete všechno mýchat a naběračku, nebo vařečku. Dále sežeňte:

100 gramů soli do myčky nádobí.

100 gramů jádrového mýdla (seženete v každém obchodě), které nastrouháme na struhadle

150 gramů prací sody jemné ve formě prášku (nikoli krystalickou). Tu seženete například v bezobalových obchodech Tierea Verde, kde Vám ji naváží dle potřeby.

150 gramů jedlé sody.

10-20 kapek éterického oleje (není nutné přidávat).

Na praní bílého prádla přidejte navíc 100-150 gramů kyseliny citrónové.

Postup: Jádrové mýdlo nastrouhejte na jemném struhadle. Odvažte si ostatní suroviny a vše smýchejte dohromady a uchovávejte ve vzduchotěsné sklenici (například ve velké zavařovací sklenici).

Prášek se používá stejně jako každý jiný prací prostředek. Na jednu pračku stačí podle tvrdosti vody jedna až dvě polévkové lžíce prašku, na silně znečištěné prádlo o něco víc. Na prádle prášek nezanechává vůni.

TIP: Pro praní vlny a hedvábí vynechejte prací sodu.

TIP: Pokud začne prášek po čase hrudkovatět, přidejte k prášku v nádobě malý látkový pytlíček naplněný rýží, která pohltí vlhkost.

TIP: Do pračky můžete před praním přidat také ocet, který změkčí prádlo a zabrání, aby na vláknech zůstávaly zbytky mýdla.

Je to jednoduché, že? Tak jdeme do toho! Řeky Vám určitě poděkují! Příště si povíme, jak vyrobit prací gel…

Zdroje:

Nebezpečné látky v pracích prostředcích

Pět domácích prostředků nahradí celou drogerii, Nakladatelství KAZDA, s.r.o. v roce 2018, dotisk 1. vydání, www.knihykazda.cz

 

 

 

 

 

 

 

2 thoughts on “POZNÁVÁME A CHRÁNÍME ČESKÉ ŘEKY”

 1. Eva napsal:

  Moc hezké povídání o řece.Jako nápad na činnost.Zřejmě by to samé šlo i na pohoří,státy,jeskyně ,pouště,…Zvuková podoba je chytlavá a připomíná čtení pohádek.

 2. Eva S napsal:

  Moc hezké povídání o řece.Jako nápad na činnost.Zřejmě by to samé šlo i na pohoří,státy,jeskyně ,pouště,…Zvuková podoba je chytlavá a připomíná čtení pohádek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Related Post

, Mapa ČR trochu jinak, Mapujeme svět

Mapa ČR trochu jinakMapa ČR trochu jinak

Aktivita pro třetí trojročí Montessori, nebo pro děti z druhého stupně. Inspirace k aktivitě ze Základní školy Montessori Kladno. Velké díky! Mapa Česka, kterou tvořili dospívající v sedmém a osmém

Select your currency
CZK Česká koruna
EUR Euro