UA-165292180-1 (looks like )

Staňte se objeviteli kontinentů E-LEARNING

, Staňte se objeviteli kontinentů E-LEARNING, Mapujeme svět

Zdravíme Vás děti!

Když nemůžete do školy, musí škola k Vám domů.

Aktivita je vhodná pro děti z prvního a druhého trojročí Montessori, zkrátka pro první stupeň ZŠ.

Každou věc na světě musel někdo vynalézt nebo objevit. Dokonce i tak velké věci, jako kontinenty, musel někdo objevit. Jen si to zkus představit: být objevitelem obrovského kontinentu. Třeba by se pak mohl jmenovat po Tobě. Kdybys objevil kontinent, měl bys z toho radost? Asi jo, že? Hm, škoda. Na planetě zemi už nás žádný nový kontinent nečeká. Tahle dobrodružství zažívali na svých výpravách odvážní cestovatelé a mořeplavci už před dávnými léty. A že to byly dobrodružné a zajímavé výpravy.

Pokud jste zde poprvé, poslechněte si nejprve krátký úvod:

Jen si to představ. Třeba Krištof Kolumbus objevil nový kontinent a ani o tom nevěděl. David Livingstone, ten se zase pustil do zkoumání už dávno objeveného kontinentu, jenže nikdo netušil, jak ten kontinent uvnitř vypadá. James Cook, ten plul najisto za svým snem až na druhou stranu zeměkoule, aby si tam objevil svůj kontinent. A Marco Polo? Tomu jeho jediná objevitelská cesta po neznámém kontinentu trvala celých dvacet čtyři let. Tak co? Máš chuť vydat se po stopách velkých objevitelů ještě větších kontinentů? Až se s našimi dobrodruhy seznámíte, můžete, stejně jako oni před dávnými léty, vytvářet mapy kontinentů a ze všech map kontinentů si pak můžete vytvořit svůj atlas. Seznámíte se s rozmanitými krajinami, které na kontinentech jsou, se zvířaty a rostlinami, které tam žijí a rostou. Tak šťastné objevování a vraťte se nám zdrávy!

ASIE  S  MARCO  POLEM

 

Vytiskněte si objevitelskou mapu a podle vzoru ji dotvořte:

Mapa Asie

Vzorová mapa Asie

Image result for Marco Polo

Jmenuji se Marco Polo. Jsem jedním z nejznámějších cestovatelů, pocházím z Itálie. Narodil jsem se v roce 1254 v Benátkách do rodiny obchodníků. Na cestu jsem se vydal ve svých 17 letech a má cesta z Evropy do Asie a zpět trvala krásných 24 let. Své cestopisné zkušenosti jsem vydal knižně, a tak roku 1300 vyšla jedna z prvních cestovatelských příruček. Kniha byla velmi úspěšná a inspirovala mnoho mých pokračovatelů, jako například Krištofa Kolumba. Kniha je dodnes známá pod názvem Cesty Marka Pola. Napsal jsem ji po svém návratu z cest ve vězení, kde mě uvěznili nepřátelé mého města. Poznatky z cest, které jsem v Asii získal byly důležité pro budoucí obchod mezi Benátkami a východní Asií. Má kniha je o mém putování po souši, ale i po moři, útrapách, které jsme na cestách prožili, ale také například o setkání s chánem, ale také třeba s jednorožci (dnes již víme, že to byli nosorožci). Je po mě pojmenován kráter na odvrácené straně Měsíce.

 

AUSTRÁLIE  S  JAMESEM  COOKEM

 

Vytiskněte si objevitelskou mapu a podle vzoru ji dotvořte:

Mapa Austrálie

Vzorová mapa Austrálie

Image result for James Cook

Mé jméno je James Cook a narodil jsem se 7. listopadu 1728 do rodiny zemědělce. Od třinácti let jsem pracoval jako plavčík na uhelné lodi. Sám jsem se vzdělával ve všech námořních oborech a proto jsem ve svých 27 letech nastoupil jako kormidelník u britského válečného loďstva. Vydal jsem se na svou první objevitelskou cestu, hledal jsem nový jižní kontinent, Terra Australis, což v překladu znamená Země na jihu. Vědci mé doby mi nevěřili, že existuje. Našel jsem ji. Nově objevenou zemi jsem nazval Nový Jižní Wales a zabral ji pro Velkou Británii. Domorodí Australané, dorazili na australskou pevninu po moři z jihovýchodní Asie před 40 000 až 70 000 lety. Jejich umělecké a duchovní tradice patří k nejdéle přežívajícím v lidských dějinách. Po své třetí objevné plavbě jsem byl právě domorodci zahuben ve svých 51 letech.

 

AFRIKA S  DAVIDEM  LIVINGSTONEM

 

Vytiskněte si objevitelskou mapu a podle vzoru ji dotvořte:

Mapa Afriky

Vzorová mapa Afriky

Image result for DAVIDEM  LIVINGSTONE

Jmenuji se David Livingstone a narodil jsem se v roce 1813 ve Skotsku. Vyrůstal jsem v chudé rodině jako jedno ze sedmi děti. Bydleli jsme tehdy v jedné místnosti činžovního domu pro pracovníky továrny na bavlnu. V deseti letech jsem musel v továrně začít také pracovat a ze mzdy jsem si hned první týden koupil učebnici do školy. Kromě práce jsem studoval teologii, řečtinu a medicínu. Když jsem měl 27 let, stal se ze mě misionář. Vydal jsem se do Jižní Afriky. Během svého dalšího působení v Africe jsem získal pověst oddaného křesťana, odváženého průzkumníka a bojovníka proti otroctví. Na svých misijních cestách jsem prozkoumal řadu Evropanům neznámých oblastí. Jako první běloch jsem přešel poušť Kalahari, prozkoumal řeku Zambezi, na níž jsem objevil nádherné vodopády, které jsem měl tu čest pojmenovat po královně Vikrorii. Stal jsem se prvním člověkem, který přešel Afriku napříč. Na jedné z cest jsem se dokonce ztratil a byl jsem čtyři roky nezvěstný. Zemřel jsem ve věku šedesáti let při hledání pramenů Nilu. Mé srdce pohřbili u vodopádů, mé tělo je pohřbeno v Anglii.

Byl vzorem pro české cestovatele a objevitele Emila Houba, Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelku.

AMERIKA  S  KRYŠTOFEM  KOLUMBEM

 

Vytiskněte si objevitelskou mapu a podle vzoru ji dotvořte:

Mapa Severní Ameriky

Vzorová mapa Severní Ameriky

Mapa Jižní Ameriky

Vzorová mapa Jižní Amerika

Image result for Kryštof Kolumbus

Mé jméno je Kryštof Kolumbus. Narodil jsem se kolem roku 1451 nejspíše v Janově v Itálii. Jsem jedním z nejznámějších mořeplavců a objevitelů. Za mého života se již všeobecně uznávalo, že je Země kulatá, na tehdejších mapách však ještě zcela chyběl jeden z kontinentů – Amerika. Už když jsem byl mladíkem lákalo mě moře, snažil jsem se proto získat práci námořníka na obchodních lodích. Snil jsem o tom, že by se lidé z Evropy mohli do Asie dostávat kromě východní, dosud užívané cesty, i západní cestou. Pro tento cíl jsem se snažil získat podporu u tehdejších panovníků. Podařilo se mi to a díky pomoci Španělska jsem vyplul získávat nové kolonie. Dostal jsem tři lodě – Santa Mariu, Pintu a Ninu. Po dlouhé tříměsíční plavbě jsme spatřili toužebně očekávanou pevninu. Až do své smrti jsem byl hluboce přesvědčen, že jsme přistáli v Asii. Jak velmi jsem se však mýlil.  Ve skutečnosti jsme přistáli na ostrově v dnešních Bahamách. I z toho důvodu jsme pojmenovali místní obyvatele jako indiány v domnění, že jsme se dostali k východnímu břehu Indie. Do Ameriky jsem poté podnikl ještě další tří výpravy. Po četných obtížích jsem se vrátil do Španělska, kde jsem roku 1506 zajištěn bohatstvím skonal. Ačkoli břehů Severní Ameriky dosáhli už kolem roku 1000 Vikingové, byly to právě Kolumbovy výpravy, které vzbudily zájem Evropy a způsobily dlouhotrvající kolonizaci Nového světa.

 

Evropa

Vytiskněte si objevitelskou mapu a podle vzoru ji dotvořte:

Mapa Evropy

Vzorová mapa Evropy

Mapy jsou pěkně barevné, že? Jeden kontinent má barev -krajin- víc, jiný míň. Na některém se rozkládají pouště, na dalším zase tundra. Kontinenty jsou rozmanité a skládají se z různých typů krajin. každá taková krajina má svůj název. Odborně biom. Je na čase si o biomech zjistit víc.

Vytiskněte si obrázky biomů, vystřihněte je a nalepte do vytištěných karet. Vypadá to složitě, ale s pomocí rodiče to určitě zvládnete. Z druhé strany obrázků je kontrola pro případ nejistoty, kam obrázek přiřadit.

, Staňte se objeviteli kontinentů E-LEARNING, Mapujeme svět, Staňte se objeviteli kontinentů E-LEARNING, Mapujeme svět, Staňte se objeviteli kontinentů E-LEARNING, Mapujeme svět

Obrázky a charakteristika biomů ke stažení a tisku zde (zadejte oboustranný tisk s předvolbou Převrátit na delším okraji)

Karty biomů ke stažení a tisku zde

Během celého týdne si můžete dál vybarvovat objevitelskou mapu (najdeš je dole v textu) a vytvořit si tak postupně SVŮJ ATLAS.

————————————————————————————————————————————–

Objevitelské mapy. Všimněte si, že na druhé mapě jsou zaznačeny státy! Mapy si vytiskněte a zaznačte do nich názvy kontinentů. Jinou barvou do map vepište místa, kde jste během svého života již byli, nebo se je teprve chystáte navštívit. Šťástnou cestu! Bon voyage!

svet

svet_politicka

————————————————————————————————————————————–

 

máte vybarvené mapy biomů? Najděte doma všechna plastová zvířátka co máte. Pátrejte pečlivě. Kde zvířátka žijí? S jakými se mohli naši objevitelé na jednotlivých kontinentech setkat? Pokud si nebudete jisti, hledejte v encyklopediích a knihách, co máte doma. Jestli se budete chtít o zajímavých zvířatech chtít dozvědět ještě víc a máte-li ještě toner v tiskárně, můžete si děti vytisknout tuto pomůcku. Přiložte je přímo na svoji mapu – na biom, na kterém žijí.

Poznáváme zvířata a “jejich” kontinenty

 

Montessori mapa světa


Naši přátelé vám posílají dopis v lahvi. Poznáte, který objevitel napsal jakou zprávu? Psaní si vytiskněte oboustranně i s kontrolou na zadní straně.

“Milý příteli” – Dopis objevitele

V moři pro Vás vylovila Eva Glabazňová, která vyrábí vzdělávací kartičky pro Montedu.cz

 

Ahoj děti,

jsme na konci objevitelské plavby. Příště se zaměříme na poznávání polárních oblastí.

Vaše postřehy, náměty a zážitky nám  můžete posílat na e-mail.

Závěrem ještě vyhlášení výtvarné soutěže:

Ocenění získává krásná prezentace ZŠ Via Libertátis o Jižní Americe. Posuďte sami, jak se studentům povedla:

Jižní Amerika prezentace ke stažení

Vašek Šulc (8 let) nám poslal ostrov Levitan létající ve vzduchu:

Industriální kontinenty Maxíka (4 roky) a Bruna (6 let): 

Gratulujeme a posíláme dárek. Výherce prosíme o zaslání adresy na e-mail, případně je budeme kontaktovat.  

————————————————————————————————————————————–

 

.U nás objevování například vypadalo takto: Dominikovi šlo stříhání pomaleji, protože pomáhal své mladší sestře Pavlínce, která ještě neumí číst, protože jde do školy až v září. Co vy, děti, umíte taky pomoci svému mladšímu sourozenci?


Image result for Pinta nina santa maria

 

Krásný den přejeme.

Ahooooj!

Ondra, Zuzka a děti

 

PS: Učitelům nabízíme také montessori mapu světa a naše mapy ke stažení.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Post

Select your currency
CZK Česká koruna
EUR Euro